Kompozit Cephe Nasıl Yapılır?

Alüminyum Kompozit Cephe Kaplama

Polietilen maddenin iki yüzeyinin alüminyum levhalarla kaplanmasıyla oluşturulan kırılma, paslanma, oksitlenme, çatlama, yangın gibi etmenlere karşı dayanıklı hale getirilen kompozit panellerin binaya montaj işlemine alüminyum kompozit cephe kaplama denir.

Dış mekanlarda bina cephe giydirmede sıklıkla kullanılan kompozit paneller reklam panoları ve dekorasyonda önemli bir yere sahiptir. Özellikle bankalarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, metro istasyonlarında, bina ve apartman cephe kaplama işlemlerinde kullanılmaktadır. Kompozit paneller mimarlar tarafından en çok kullanılan ve tercih edilen bir yapı malzemesidir. Yeni yapılan binalarda dekoratif olarak kullanılan kompozit paneller binaların daha şık, estetik ve modern görünmesini sağlar. Eski binaların cephe kaplamasında kullanılarak çirkin görüntüye sahip olan binaların daha güzel hale getirilmesi kompozit cephe kaplama sistemleri ile mümkündür. Ayrıca binaların değerini artırmada da olumlu bir etkisi vardır. Her türlü bina ve konstrüksiyonda yeni modern görünüm üretilmesine yardımcı olur. Modern mimarinin sınır tanımayan tasarımlarına cevap verebilmek amacıyla sunulan kompozit panel cephe sistemleri alüminyum kompozit panellerinin uygulamalarında renk seçenekleri arasında yer alan 16 temel renk standart olarak mevcut. Bunların yanı sıra belli bir miktarın üzerinde tüm RAL renklerinde, özel renk ve ölçülerde imal edilmesi mümkündür. Granit ve ahşap deseni gibi özel seçenekler de bulunmaktadır.

Kompozit levhalar 1.250mmx3.200mm ölçülerinde standart olarak üretilen plakalar halinde yapılmış olarak gelir. Kompozit panellerin montaj aşamasında da sağladığı faydaları vardır. Esnek oldukları için kolayca el aletleri ile şekillendirilebilir, delme ve montaj işlemleri de yine el aletleri ile sağlanabilir. Kompozit panellerin taşıma ve montaj esnasında zarar görmemesi için renkli kısımları plastik madde ile kaplanarak ambalajlı hale getirilir.

Kompozit Panel Özellikleri:

Çok hafiftir.
Sağlam olması ve uzun yıllar kullanılabilir.
Onarıma ihtiyaç duymaz.
Esnek olmasından kaynaklı kolay şekil verilebilir.
Isı ve ses yalıtımı sağlar.
Doğa şartlarına ve darbelere dayanıklıdır.
Paslanmaya karşı dirençlidir.
Bakım ve temizliği kolaydır.
Geniş renk seçeneğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir