Alüminyum Doğrama Özellikleri Nelerdir?

Alüminyum doğrama, birbirinden farklı alüminyum plakaların işlenerek çeşitli kullanım alanlarına sahip ürünlerin üretilmesi ile ortaya çıkan ürünlere verilen isimdir. Alüminyum malzemeden kesilen ve işlenen plakalar en fazla 6 metre uzunluğunda olur. Alüminyum kapı, alüminyum pencere, alüminyum cam balkon sistemleri gibi bir çok kullanım alanları vardır. En çok tercih edilen kullanım alanı ise, cam balkon ve küpeşte alanlarıdır. Özellikle sistemin ısı yalıtımı olanığı bulunması da artı bir avantaj sağlar.

Sınırsız Tasarım Özelliği

Alüminyum doğrama kolay temizlenir, özellikle pvc sisteme göre bu sistem çok daha sağlıklı ve dayanıklıdır. Hafif malzemeden üretildiği için kullanımı pratiktir. Alüminyum doğrama görsel açıdan da çok daha estetiktir. Gelen talepler doğrultusunda ölçülendirme ve şekillendirme yapılabilir. Fiyatının daha uygun olması, dayanıklılığı ve dekoratif açıdan estetik bir görüntü sunması açısından ülkemizde daha çok tercih edilmektedir. Alüminyum doğrama kullanıldığı mekanda bulunan her türlü cisimile uyum sağlayabilecek en fazla sayıda seçeneği verebilen bir sistemdir. Teknolojik açıdan sınırsız sayıda ve şekilde profil yapılması, yani tasarım esnekliği ve kolaylığı vermesi, metalik veya lake görünümü verecek şekilde renklendirilebilmesi en önemli özellikleri arasında yer alır.

Isı Yalıtımına Katkıları

Dünyada enerji kaynaklarının giderek azalması ısıtma ve ısının ekonomik kullanımını önemli kılmıştır. Binalarda ısı yalıtımlı alüminyum doğrama kullanılarak ısıtılan mekanlardan dışarıya ısı kaçması azaltılması amaçlanmıştır. Isı yalıtımlı alüminyum doğramaların iç yüzeyleri ısı yalıtımı sayesinde soğumadığından iç mekandaki su buharının yoğunlaşması engellenmiş, yani terleme yapmaması sağlanmıştır. Sabit pencerelerde dahi cam ve çerçeve arasından sızan hava bina yükseldikçe artmaktadır. Şartların çok değişik olması doğramalarda uygulanacak yalıtım tekniğinde birçok detayın incelenmesini gerektirir. Ahşap, plastik ve yalıtımlı alüminyumun ısı yalıtım değerleri birbirinden çok farklı olmamasına rağmen, alüminyumun sınırsız şekillendirme ve tasarım olanağı, çok karmaşık yalıtım detaylarının ekonomik çözümünü sağlamaktadır.

Alüminyumun Başlıca Özellikleri

Demirden üç kat daha hafif olan alüminyum alaşımlandırılmak suretiyle demire yakın mukavemette bir malzemeye dönüşebilmektedir. Böylece, örneğin alüminyumun otomotiv sanayinde kullanımı, aracın ağırlığını azaltarak yakıt tüketimini düşürmekte, buna karşılık yük kapasitesini arttırmaktadır.

Alüminyum normal atmosfer koşullarında oksijen ile reaksiyona girerek kendi yüzeyinde doğal bir koruyucu film tabakası oluşturur. Ortalama 635×10-9 cm kalınlığında olan bu alümina tabakası alüminyumu korozyondan korur. Anotlama, boyama, laklama alüminyumun korozif etkilere karşı koruyucu özelliğini artıran diğer uygulamalardır.

Mükemmel elektrik iletkenliği nedeniyle alüminyum, elektrik enerjisi iletim ve dağıtımının başlıca elemanları olan yalıtılmış hava hattı ve yeraltı güç kabloları ve ek malzemelerde, yakın zamana kadar bu alanlarda kullanılan bakırın yerini almıştır.

Alüminyumun önemli diğer bir özelliği mükemmel bir ısı ve ışık yansıtıcısı olmasıdır. Bu özelliği sayesinde aydınlatma aksamlarında ve ısı yataklarında yaygın olarak alüminyum kullanılmaktadır.

Toksit ve bulaşıcı olmayan alüminyumun neredeyse alternatifsiz olduğu diğer bir kullanım alanı da gıda ve ilaç ambalaj uygulamalarıdır. 0,007 mm kalınlığında dahi alüminyum folyo tam olarak ışık, aroma ve gaz geçirgensizliğe sahiptir. Masif olarak yanmaz özellikte olan alüminyum mikro parçalar haline getirildiğinde büyük ısı açığa çıkararak yanar. Bu özelliği nedeniyle roketlerde yakıt olarak kullanılabilmektedir.

Diğer metallere göre neredeyse %100 geri dönüşümlü olan alüminyumun geleceğin metali olmasını sağlayacak en önemli ana unsurlardan birisi de ekolojik özelliğidir. Dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde, kamuoylarının 1980′lerde doruğa ulaşan çevre korumacılığı baskısıyla ve 1973 ile 1979 yıllarındaki petrol krizleriyle hızlanan sınırlı kaynakların en ekonomik, çevreyi en az kirletecek ve daha az enerji tüketecek şekilde kullanımı gibi kriterler, alüminyumu alternatif malzemelere göre avantajlı hale getirmektedir. Çünkü sahip olduğu birçok özellikler nedeniyle sanayide bu gelişmelere uygun bir ortam sağlamaktadır.

Her ne kadar birincil üretimde çok miktarda enerji harcanıyorsa da, son yıllarda yapılan araştırmalar, enerji dengesi açısından, kullanım ömrü dolan alüminyumun birincil üretimin sadece %5′i kadar enerji kullanılarak yeniden kullanıma sunulması, uzun vadede alüminyumun ikame malzemelerden tasarruf yanında çevre atıklarının azalması yönüyle de daha ekonomik ve çevre dostu olduğunu göstermektedir. Alüminyumun dünya kabuğunda neredeyse sınırsız miktarda bulunduğu gerçeği de bu metalin sahip olduğu diğer bir üstünlüktür.

Üretim maliyetleri de dikkate alınarak yakıt tasarrufunun daha çok önem kazanacağı, bu da daha hafif otomobillerin imalatını gündeme getirecek, bu açıdan mükemmel dayanım/ağırlık oranına sahip alüminyum rakipsiz bir malzeme durumundadır. Alüminyum çeliğin %69′una yakın bir ağırlık ile aynı güç faktörünü sağlamaktadır.

Alüminyumun bu özellikleri, kullanım alanlarının gelişmesinde ve tüketiminin artmasında büyük önem taşır. Son yıllarda dünyada gelişen çevre bilinci ülkemizde de öne çıkmaya ve özellikle endüstriyel faaliyetler, çevreye zararları ve yararları açısından sorgulanmaya başlamıştır. Bu bağlamda çeşitli ürünlerin üretimleri sırasında ve ömürleri sonunda hurda/atık hale geldiklerinde oluşturabilecekleri çevre kirlenmesi önem kazanmıştır. Bu açıdan değerlendirildiğinde alüminyum ürünlerin gerek üretilirken, gerekse kullanıldıkları yerlerde çevre kirlenmesine kaynak olmazlar. Ahşabın ve bilhassa plastiğin aksine güneş ışınları ve yangın gibi olaylardan etkilenerek zararlı gazlar ve kirletici atıklar oluşturmazlar. Hurdaları yeniden değerlendirilerek yeni ürünlere dönüştürülebilir ve doğaya atılmazlar. Ayrıca binalarda ahşap doğramaların yerini alarak ahşap kullanımını azaltması ve dolayısıyla kıymetli orman varlıklarının korunmasını sağladığı da bilinmektedir. Sağlam, temiz, sağlıklı, yanmayan, bozulmayan, her iklim koşulunda kullanılabilen, uzun ömürlü ve estetik ürünler yapılabilen alüminyumun çevreci bir malzeme olması da daima tercih edilmesini ve çağın metali vasfını kazanmasını sağlamıştır.

Alüminyum doğramalarda çok çeşitli pencere stil ve pencere açılım seçenekleri vardır. Bu açılım seçeneklerini gerçekleştirmek için her isteğe uygun aksesuarlar bulunmaktadır. Bu aksesuarların kullanılacağı aksesuar yuvaları, alüminyum sistem üreticileri tarafından aksesuar standartları dikkate alınarak tasarlanır. Metalin doğal rengi kalite hissi yaratır, projelere estetik görünüm katar. Eloksal yüzey işlemi ile metalik görünümde, istenildiğinde ayna parlaklığında gümüş, siyah, bronz, altın renklerinde yüzeyler elde edilir. Lake görünüm istendiğinde ise çok çeşitli RAL renk alternatifleri söz konusudur. İstenilen RAL renginde elektrostatik toz boyama işlemi ile uygulanabilir. İstendiğinde iç ve dış ortamlara bakan yüzeyleri ayrı yüzey kaplamaya tabi tutularak projelerde bütünlük sağlayacak şekilde kullanılması da mümkündür.

Alüminyum pencere çerçeveleri dayanıklı olduklarından görünür genişliği daha az olan çerçeveler kullanılmasına olanak verir. Daha dar çerçeveler ise daha geniş camlar demektir. Günümüz mimarisi bu konuda sınırları zorlamakta ve daha küçük çerçevelerle daha geniş açıklıklar sunmaya çalışmaktadır. Alüminyum bu amaç için en uygun malzemedir. Ahşap ve plastik doğramalarla sınırlı ebatlarda çözümler üretilebilirken alüminyum pencereler ile geniş açıklıklar geçebilirsiniz. Fransız balkon, dükkan vitrinleri, yerden tavana geniş sürme ve katlanır kapılar gibi kat boyunca geçilen açıklıklarda, rüzgar yüküne dayanımın çok önemli olduğu yüksek binalarda, yüksek katlarda alüminyum doğramalar yüksek atalet momentleri ile de güvenle kullanılabilir. Alüminyumun dayanıklılığı, yüksek atalet momentleri, geniş açıklıklı sürme ve kanatlı kapı ve pencereler imal edilmesine olanak verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir