Alüminyum Doğrama Modelleri Nelerdir?

Alüminyum doğrama, farklı alüminyum profillerin kesilerek işlenmesi ve bu ürünlerin kapı, pencere, küpeşte, korkuluk, cam balkon sistemi olarak üretilmesidir.

Alüminyum doğrama ısı yalıtımlı ve ısı yalıtımsız olarak farklı çeşitlerde üretilebilmektedir. Genellikle evler dışında işyerlerinde daha çok tercih edilmektedir. Alüminyum maddesi esasında ısı yalıtımı için fazlasıyla uygun bir materyal olarak karşımıza çıkmaz, ancak alüminyum doğrama pencere profilleri termal olarak bölümlenmiş profillerdir ve ısı yalıtım bakımından daha kullanışlı oldukları bilinmektedir. Termal olarak bölümlere ayrılmış, yani başka bir deyişle yalıtım yapılmış alüminyum profillerde iç ve dış mekan ile temas içerisinde olan alüminyum doğrama modelleri ve profil parçaları plastik bariyerler aracılığı ile birbirlerinden ayrılır ve alüminyum pencere bu şekilde ısı yalıtımlı hale getirilir. Alüminyum ile elde edilen ısı yalıtımı ve kullanışlılığı kullanıcılar açısından dikkat çeken en önemli husustur.

Alüminyum Doğrama Çeşitleri

Alüminyum doğrama ev, iş yeri ve çeşitli mağazalarda sıklıkla kullanılan bir doğrama sistemidir. Bu bağlamda alüminyum doğrama modelleri ve çeşitlerinin pek çok farklı tarzda mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Alüminyum doğrama geri dönüşümlü, doğal ve çevreci olmasıyla bilinir. Geri dönüşümünde yüzde 95’e yakın enerji tasarrufu sağlayan alüminyum doğrama fitilleri, geri dönüşüm için harcanan enerjinin sadece yüzde 5’ini harcamış olmaktadır. Bununla birlikte alüminyum doğrama hiçbir şekilde civa ya da kurşun benzeri kanserojen maddeler lesinlikle içermez.

Alüminyum doğrama pencereler yangın yönetmeliğine uygun olarak imal edilmektedir. Örnek olarak hastane ve okul projeleri başta olmak üzere pek çok şartnamede alüminyum doğrama kullanılması şartı bulunur. Isıya karşı dayanıklı olması bir yana zehirli gaz ve kıvılcım çıkarmaması da yalıtımlı alüminyum pencerelerin en önemli özellikleri arasındadır. Alüminyum maddesinin doğal korozyon ve paslanma önleyici kaplaması bulunmaktadır, bu sayede kontrollü oksitlenme ile korozyon engellenmiş olur. Alüminyum doğrama dış cephe ve benzeri alanlar için hava koşullarına oldukça dayanıklı bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alüminyum doğrama modelleri alüminyum doğrama cam, alüminyum doğrama kapı, alüminyum doğrama pencere ya da alüminyum doğrama cam balkon gibi farklı model ve çeşitlerde üretilir. Alüminyum doğrama çift açılım şeklinde üretilebileceği gibi ısıcam eşliğinde de üretilmekte ve maksimum düzeyde ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bu modellerin yanı sıra jaluzili alüminyum doğrama çeşitleri de son yıllarda sıklıkla tercih edilen modeller arasında yerini almıştır. Jaluzili alüminyum doğrama, basit açma kapama özelliği sayesinde hem kullanışlılığı, hem de büyük ölçüde yer tasarrufu yaratmanıza yardımcı olur. Modern ve çağdaş yapılarda jaluzi özellikli alüminyum doğramaya sıklıkla yer verilmeye başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir